niedziela, 28 maja 2017

Kolory otulin przewodów elektrycznychW obecnych czasach nikt nie wyobraża sobie już funkcjonowania bez elektryczności i gdy w gniazdku choć na chwilę zabraknie prądu wszystko zastyga w bezruchu. Jednak jak to się dzieje, że prąd płynie w kablach elektrycznych i zasila codziennie sprzęty gospodarstwa domowego? Jak zbudowane są takie przewody?

Czy kolory przewodów elektrycznych mają znaczenie?Oczywiście. Kolory otuliny przewodów elektrycznych ściśle określa norma PN-HD 308 S2:2007 regulująca przepisy zgodnie z ustaleniami Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. To usystematyzowanie ma na celu uniknięcie jakichkolwiek błędów przy tworzeniu układów elektrycznych oraz zasilania urządzeń elektrycznych. Kolor otuliny ściśle powiązany jest z ilością żył w przewodzie jak również kolejności i ułożenia wewnątrz kabla.

Co do czego?

  1.  Przewód fazowy określany literą L występuje najczęściej w kolorze brązowym, jednak norma regulująca akurat ten rodzaj kabla nie jest ścisła. Dlatego zależnie od producenta oraz wewnętrznej budowy może być czarny, biały, czerwony lub szary.

   2. Przewód neutralny - odpowiadający za połączenie z neutralnym punktem transformatora występuje zawsze w jednym kolorze. Jest niebieski i to ustalenie obowiązuje bezwzględnie na producenta.

 3.  Kable elektryczne PE czyli przewody ochronne odpowiadają za prawidłowy obieg prądu w całej instalacji elektrycznej. Tutaj dopuszczalny jest tylko i wyłącznie żółty i zielony kolor izolacji.

 4. Kable prądu stałego z oznaczone kolorem czerwonym to przewody o napięciu dodatnim natomiast czarne, to te o potencjale ujemnym.

5. PEN czyli przewód ochronno -  neutralny odpowiada swoją kolorystyką przewodom ochronnym.

Nietypowe oznaczenia kolorystyczne przewodów elektrycznych


Pośród standardowych oznaczeń elektrycznych spotkać można także takie, które występują sporadycznie. Wtedy należy zwrócić na nie szczególną uwagę, aby nie doznać porażenia prądem. Zatem co oznaczają nietypowe kolory?

- turkusowy, pomarańczowy lub brązowy - przewód fazowy
- biały to w instalacjach starszego typu przewód neutralny
- granatowy - to żyła kierunkowa lub obwód do przesyłu prądu stałego

Teraz już wiecie co oznaczają poszczególne kolory :) Sprawdź także instalacje elektryczne wrocław - realizacje i uprawnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz