czwartek, 4 lutego 2016

Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego


Eksmisja lokatora z lokalu jest procesem trudnym i często czasochłonnym. Samo uzyskanie tytułu eksmisyjnego nie załatwia jednak sprawy. Istnieje bowiem szereg przepisów prawnych, które chronią lokatorów. W jakich okolicznościach można uzyskać odszkodowanie za brak lokalu socjalnego dla eksmitowanego lokatora?


Prawo do lokalu socjalnego

W orzeczeniu o eksmisji sąd decyduje, czy  eksmitowanemu przysługuje lokal socjalny. Jeśli tak, wówczas gmina, w której znajduje się dana nieruchomość, ma obowiązek zapewnić eksmitowanemu lokal socjalny. W sytuacji, gdy tego nie uczyni (z różnych względów, na przykład z powodu braku lokali spełniających odpowiednie  kryteria), lokator może nadal zajmować lokal, z którego został eksmitowany.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule : Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego
Warto również wiedzieć, iż sąd nie może odmówić prawa do lokalu zastępczego kobietom  ciąży, osobo małoletnim, chorym, niepełnosprawnym oraz ich opiekunom wspólnie z nimi zamieszkującym, emerytom, rencistom, osobom ubezwłasnowolnionym.

Odszkodowanie za brak lokalu socjalnego

Właściciel tego lokalu może więc wystąpić o odszkodowanie za niemożność pełnego władztwa nad nieruchomością. Wysokość odszkodowania,  o które właściciel lokalu może się ubiegać, obliczana jest na podstawie rynkowego czynszu za taki lokal, jaki właściciel lokalu mógłby uzyskać, gdyby mógł na przykład wynajmować dany lokal.

Pozew o odszkodowanie za brak lokalu socjalnego właściciel nieruchomości powinien złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla danej gminy,. Należy przy tym wnieść opłatę sądową, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, czyli w tym przypadku wartości odszkodowania, o które ubiega się właściciel. Jeśli sprawa zostanie wygrana, sąd orzeknie o zwrocie właścicielowi nieruchomości tego kosztu przez gminę.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz