poniedziałek, 27 listopada 2017

Klasy ochronności urządzeń elektrycznych


Wszystkie urządzenia elektryczne posiadają stosowną klasę ochronności, a także stopnia ochrony bezpieczeństwa, która jest zapewniona przez tzw. obudowę IP. Wspomniane oznaczenie informuje, jaki stopień ochrony przeciwporażeniowej należy zastosować. Planując i wykonując instalacje elektryczne w domu, warto poznać te oznaczenia.

Instalacje elektryczne w domu a klasa ochronności


Omawiana klasa ochronności jest swego rodzaju opisaniem koniecznych środków ochrony przeciwporażeniowej. Nie mniej, klasy ochronności nie należy mylić ze stopniem bezpieczeństwa. Norma PN-EN 61140:2005 klasyfikuje urządzenia ze względu na ochronę przeciwporażeniową. W tejże normie wyróżnia się cztery kolejne klasy ochrony urządzeń elektrycznych, a więc:0,I, II, oraz III. Wszystkie klasy ochronności, oprócz „0” - są oznaczane konkretnymi symbolami.

Klasa I została przedstawiona w grafice w postaci koła z wpisanym do środka symbolem pionowym i trzeba poziomymi. Klasę II obrazuje grafika dwóch kwadratów wpisanych w siebie. Klasa III to natomiast romb z wpisanymi do środka trzeba pionowymi kreskami.

Charakterystyka klas ochronności


Urządzenia oznaczone klasą ochronności O — posiadają zabezpieczenie przed bezpośrednim dotykiem i nie wymagają ochrony dodatkowej. Urządzenia nie posiadają zacisków ochronnych i dopuszczane są w miejscach, w których nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z urządzeniem. Przykładem są oprawy świetlne.

Urządzenia oznaczone klasą ochronności I — posiadają podstawową izolację i zacisk służący do podłączenia z przewodem ochronnym. Połączenie urządzenia z przewodem ochronnym na celu samoczynne wyłączenie w określonych wypadkach. Do tychże urządzeń zaliczają się m.in. zmywarki, pralki, kuchenki.

Urządzenia oznaczone klasą ochronności II — cechują się podwójną lub wzmocnioną izolacją i nie posiadają zacisku ochronnego. Do urządzeń w tej kategorii należą elektronarzędzia czy suszarki do włosów i golarki.

Urządzenia oznaczone klasą ochronności III — charakteryzują się wyposażeniem o ochronę podstawową. W tych urządzeniach napięcie znamionowe jest ograniczone do niskiego (50 V prądu przemiennego i 120 V nietętniącego prądu stałego). Podłączane są do sieci SELV lub PELV. Do tych urządzeń należą zabawki, narzędzia ręczne czy lampy, które montowane są w łazienkach.

2 komentarze:

  1. Osobiście nigdy tymi kwestiami się nie interesowałam i muszę przyznać, że dla mnie najlepiej jak do napraw elektrycznych przychodzi fachowiec. Właśnie w takich sytuacjach po prostu dzwonię do http://www.elektryk-krakow.pl/ i za każdym razem naprawa jest bardzo skuteczna.

    OdpowiedzUsuń