środa, 6 stycznia 2016

Instytucja prokury w spółce

Instytucja prokury spółce pełni bardzo istotną rolę, polegającą na reprezentowaniu jej w czynnościach sądowych oraz pozasądowych. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega jej rola oraz w jaki sposób prokura może zostać powołana i odwołana.

Instytucja prokury

Art. 1091 § 1 kodeksu cywilnego prokura jest rodzajem pełnomocnictwa, które uprawnia daną osobę do czynności sądowych oraz pozasądowych dotyczących spraw przedsiębiorstwa. Prokurentem można mianować wyłącznie osobę, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a udzielenie prokury powinno odbyć się na piśmie (pod rygorem nieważności).

Rodzaje prokury


Uprawnienia prokury różnią się między sobą w zależności od tego, w jakim charakterze została ona powołana. Poniżej przedstawiamy formy prokury:
Prokura oddzielna posiada uprawnienia do tego, aby samodzielnie wykonywać swoje czynności związane z reprezentowaniem spółki.Prokura łączna jest udzielania minimum dwóm osobom, które zobowiązane są do współdziałania w kwestii podejmowanych decyzji.Prokura oddziałowa posiada uprawnienia do reprezentowania spółki wyłącznie w zakresie, jaki jest wpisany do rejestru oddziału spółki. 

Więcej informacji na temat prokury oraz procedury związanej z jej powoływaniem oraz odwoływaniem można znaleźć w artykule:
Jak odwołać prokurę

Odwołanie prokury


Prokurę można w dowolnym momencie odwołać poprzez złożenie oświadczenia woli. W przypadku odwołania prokury konieczne jest dokonanie zmiany wpisu w rejestrze przedsiębiorców w ciągu 7 dni od daty złożenia w tej sprawie oświadczenia woli.

Skutkiem odwołania prokury jest utracenie przez daną osobę uprawnień do reprezentowania spółki oraz dokonywania czynności w jej imieniu w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa. Odwołany prokurent ma obowiązek zwrócenia spółce dokumentu prokury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz