środa, 6 stycznia 2016

Stalking – czyli nękanie



Doświadcza go wiele osób, lecz nie każda z nich wie, iż zgodnie z polskim prawem stalking jest przestępstwem. Na czym polega to zjawisko oraz jakie skutki prawne może mieć dla nękającego?


Nękanie w świetle prawa


Zgodnie z art. 190 kodeksu karnego uporczywe zachowanie sprawcy, (zwane stalkingiem) polega na nękaniu pokrzywdzonego wbrew jego woli i wobec jego wyraźnego sprzeciwu. Nękanie to ma charakter długotrwały i powtarzalny wobec ofiary, która w skutek zachowania sprawcy  ma poczucie zagrożenia bądź istotnego naruszenia prywatności. Bez znaczenia jest przy tym, czy zachowanie to nosi znamiona agresji, czy nie. Decyduje tu bowiem subiektywne odczucie ofiary.

Jak walczyć z nękaniem

Osoba, która padła ofiarą stalkingu, powinna przede wszystkim wyraźnie zasygnalizować stal kerowi, iż nie życzy sobie z nią kontaktu. Należy również ignorować wszelkie telefony i przesyłane wiadomości, pozostawiając je bez odpowiedzi.  Warto natomiast gromadzić wszelkie dowody w postaci smsów, maili, bilingów rozmów, które będą stanowić dowód w sprawie o orzeczenie zakazu zbliżania oraz kontaktu ze strony  sprawcy przestępstwa.

Warto więc znać swoje prawa w kontekście sytuacji, mogących nosić znamiona stalkingu i wiedzieć, jak postąpić, aby uchronić siebie oraz swoją prywatność przez stalkerem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz