wtorek, 5 stycznia 2016

Ubezwłasnowolnienie - ważne informacje

Na temat ubezwłasnowolnienia wiemy stosunkowo niewiele, zwłaszcza, jeśli nie dotyczy ono nas lub najbliższych osób. Warto jednak wiedzieć, na czym w świetle prawa polega ubezwłasnowolnienie oraz w jakich okolicznościach może zostać orzeczone.

Natomiast w rzeczywistości zdarza się, iż instytucja ta jest w naszym kraju nadużywana. Na czym zatem polega ubezwłasnowolnienie oraz jakie niesie ze sobą konsekwencje?

Czym jest ubezwłasnowolnienie
Zgodnie z prawem, ubezwłasnowolnienie polega na tym, iż danej jednostce zostaje ograniczone lub odebrane prawo  do czynności prawnych. Należy jednak wiedzieć, iż aby taka sytuacja zaistniała, muszą zostać spełnione przesłanki, które są ściśle określone prawnie.  Jeśli bowiem nie będą one miały miejsca, sąd nie orzeknie o ubezwłasnowolnieniu.

W polskim prawie wyróżnia się dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia.

Ubezwłasnowolnienie całkowite dotyczy osób, które ukończyły 13 rok życia i ich stan nie pozwala na to, aby mogły w sposób samodzielny decydować o swoim losie z powodu zaburzeń psychicznych, umysłowego niedorozwoju, alkoholizmu czy narkomanii. W takim przypadku sąd wyznacza osobie ubezwłasnowolnionej opiekę, chyba że ta znajduje się aktualnie pod opieką rodzicielską.

Drugi rodzaj ubezwłasnowolnienia – częściowy, dotyczy osób, pełnoletnich, które na skutek zaburzeń umysłowych, choroby psychicznej bądź narkomanii czy alkoholizmowi nie są w stanie samodzielnie decydować o swoim życiu. Względem takich osób sąd orzeka o ubezwłasnowolnieniu, wyznaczając osobę do pomocy w prowadzeniu codziennych spraw.


Obowiązki opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej
Opiekun osoby ubezwłasnowolnionej ma za zadanie dbać o jej dobro, a przede wszystkim o jej środki do życia, o zapewnienie odpowiedniej opieki lekarskiej w razie konieczności. Opiekun musi w szczególności pilnować majątku osoby ubezwłasnowolnionej, chroniąc przed nienależytym jego gospodarowaniem.
Obowiązkiem opiekuna jest też reprezentowanie osoby ubezwłasnowolnionej, znajdującej się pod jego opieką, w składaniu oświadczeń woli czy pełnieniu wszelkiego rodzaju czynności prawnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz