wtorek, 19 stycznia 2016

Konsekwencje niestawienia się pracownika w pracy



Obowiązek stawienia się w pracy powstaje z dniem określonym w umowie jako data rozpoczęcia pracy. Jeśli pracownik nie stawił się w pracy z przyczyn zawinionych, mogą mu grozić pewne konsekwencje.


Usprawiedliwione niestawienie się w pracy
Pracownik może nie stawić się w pracy z różnych przyczyn. Najczęściej jest to związane z chorobą, sytuacjami rodzinnymi, nagłymi okolicznościami. Każdą ze wspomnianych sytuacji należy pracodawcy zgłosić, najlepiej z wyprzedzeniem, o ile to możliwe. W wielu przypadkach konieczne będzie również przedstawienie zaświadczeń usprawiedliwiających nieobecność, na przykład zwolnienie lekarskie. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do dopuszczenia pracownika do pracy po tym, jak ustaną przyczyny jego usprawiedliwionej nieobecności.

Nieusprawiedliwione niestawienie się w pracy
W przypadku, gdy pracownik nie stawił się w pracy nie informując o tym fakcie pracodawcy lub gdy jego nieobecność wynika z jego zaniedbania, wówczas pracodawca może zastosować wobec pracownika odpowiednie środki: karę porządkową, a nawet rozwiązanie umowy o prace z winy pracownika.

Na koniec warto dodać, iż jeśli pracownik nie zostanie dopuszczony przez pracodawcę do pracy w terminie, który w umowie został określony jako dzień rozpoczęcia pracy, ten może wystąpić przeciwko pracodawcy z roszczeniem o wypłatę wynagrodzenia za okres, w którym był on gotowy do pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz